Police Sport UK

Athletics Section

www.policesport.org

   

 

General

Home Page

Committee

Event Summary

Event Calendar Matrix

Results Archive Index

Picture Gallery

Contacts

Website

Police Sport

UK Events

10 Mile

Track & Field

Cross Country

Marathon

Orienteering

Race Walking

Challenge

Other Events 

British Police Fell Race

Cheviot 2000

Snowdonia 7

Sporting SuperStars

Slateman

USPE

Links

Northern Police Cross Country League

 

PSUK National Site

 

PSUK North West Region

 

 

 


 

Track & Field Championships 2017


  

Hosted by Lancashire Constabulary

 

Wednesday 28 June 2017

The Lancashire Constabulary Athletics Section were delighted to host the 2017 Police Sport UK Track & Field at the UCLAN Stadium, Preston on Wednesday 28 June 2017.

A big thank you to everyone who attended this event. Though numbers were a little low in some events and the weather was a tad unkind, I am sure you will agree that the event itself was a tremendous success!

There were some outstanding performances throughout the day and feedback from competitors has been excellent and thank everyone for their kind words and support.

May I give a big special thank you to my volunteer team and the team of Ďofficialsí who were there on the day. Without their support the event would not happen.  THANK YOU TEAM!

Yours in Sport

Steve Broadbent
Lancashire Constabulary AC

Menís Results

Pos

Bib

Name

Surname

Force

Time/Score

100 Metres Menís Vets - Final

 

 

 

 


 

 

 

1

51

Greg

Richards

West Midlands

12.5

2

5

Graham

Brownsmith

Lancashire

13.1

3

13

Eoin

Coull

Police Scotland

13.5

4

39

Ian

McPhail

Merseyside

14.0

5

29

Anthony

Humphreys

West Mercia

14.7

6

4

Steve

Broadbent

Lancashire

18.4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100 Metres Ė Menís - Final

 

 

 

1

60

Sean

Taylor

Northamptonshire

11.6

2

66

Colin

Campbell

Police Scotland

11.8

3

34

Paul

Langton

Lancashire

13.3

4

57

Tom

Smith

Lancashire

13.6

5

69

Will

Nelson

Lancashire

14.3

 

 

 

 

 

 

200 metres Men

 

 

Heat 1

 

 

 

1

66

Colin

Campbell

Police Scotland

24.3

2

10

Daniel

Chapman

Police Scotland

24.5

3

60

Sean

Taylor

Northamptonshire

25.4

4

47

Jack

Pilkington

Cheshire

26.7

5

42

Steve

O'Neil

Merseyside

29.1

 

 

 

 

 

 

Heat 2

 

 

 

1

34

Paul

Langton

Lancashire

28.5

2

63

Robert

Urquhart

Police Scotland

30.1

3

61

Daniel

Taylor-Spencer

NCA

31.6

4

27

Carl

Horth

Humberside

34.6

5

 

 

 

 

 

200 metres Men - Final

 

 

 

 

Final

 

 

 

1

10

Daniel

Chapman

Police Scotland

23.9

2

60

Sean

Taylor

Northamptonshire

24.0

3

66

Colin

Campbell

Police Scotland

24.2

4

47

Jack

Pilkington

Cheshire

27.2

5

34

Paul

Langton

Lancashire

28.5

6

63

Robert

Urquhart

Police Scotland

30.6

 

 

 

 

 

 

400 metres Men

 

 

 

 

Final

 

 

 

1

10

Daniel

Chapman

Police Scotland

56.0

2

47

Jack

Pilkington

Cheshire

58.8

3

42

Steve

O'Neil

Merseyside

61.9

4

27

Carl

Horth

Humberside

85.6

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

800 metres Men

 

 

1

64

James

Whitehead

Cambridgeshire

2.16.3

2

11

Alex

Barrow

West Midlands

2.16.6

3

6

Ross

Cameron

Police Scotland

2.21.7

4

69

Will

Nelson

Lancashire

2.23.6

5

57

Tom

Smith

Lancashire

2.24.9

6

5

Graham

Brownsmith

Lancashire

2.29.5

7

27

Carl

Horth

Humberside

2.59.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1500 metres Men - 16.00 hrs

 

 

1

64

James

Whitehead

Cambridgeshire

4.30.6

2

69

Will

Nelson

Lancashire

4.56.0

3

27

Carl

Horth

Humberside

6.30.1

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

5000 metres Men

 

 

1

52

Ian

Ritchie

Northumbria

16.07.1

2

45

Harry

Paton

City of London

16.45.1

3

68

David

Jones

Dyfed-Powys

17.01.0

4

57

Tom

Smith

Lancashire

19.08.7

5

99

Steve

Jones

Norfolk

21.41.3

6

27

Carl

Horth

Humberside

23.10.4

7

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

5000 metres Veteran Men

 

1

13

Eoin

Coull

Police Scotland

17.18.4

2

9

Darren

Cavaroli

Police Scotland

17.45.6

3

14

Stuart

Dinwoodie

Wiltshire

18.54.5

4

33

Peter

Laddiman

Norfolk

21.41.3

5

56

Martin

Slevin

Dyfed-Powys

22.36.2

6

4

Steve

Broadbent

Lancashire

27.01.2

7

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

110m Hurdles Men

 

 

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

400m Hurdles Men

 



1

6

Ross

Cameron

Police Scotland

71.7

2

5

Graham

Brownsmith

Lancashire

77.3

3

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3000m Steeplechase Men - 16.40 hrs

 

 

1

64

James

Whitehead

Cambridgeshire

11.05.7

2

13

Eoin

Coull

Police Scotland

11.04.28

3

63

Robert

Urquhart

Police Scotland

13.19.0

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

3000m Walk Men

 

 

1

56

Martin

Slevin

Dyfed-Powys

17.50.2

2

67

Glyn

Jones

West Midlands

18.02.8

3

4

Steve

Broadbent

Lancashire

20.14.4

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1600m Medley Relay Men

 

 

1

 

Dyfed-Powys

Plus 1


4.20.6

2

 

Police Scotland

Championship

Championship

4.29.7

3

 

Mixed Forces

Times 4

 

4.30.6

4

 

Lancashire

Plus 1

 

4.34.1

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

High Jump Men - 12.00 hrs

 

 

1

1

Mark

Beer

Derbyshire

1.85 Metres

2

47

Jack

Pilkington

Cheshire

1.55 Metres

3

39

Ian

McPhail

Metropolitan

1.40 Metres

4

20

Steve

Gill

Northumbria

1.35 Metres

 

 

 

 

 

 

Pole Vault Men - 12.00 hrs

 

 

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Long Jump Men - 15.45 hrs

 

 

1

1

Mark

Beer

Derbyshire

5.92 Metres

2

47

Jack

Pilkington

Cheshire

4.70 Metres

3

39

Ian

McPhail

Merseyside

4.38 Metres

4

47

Daniel

Taylor-Spencer

NCA

4.03 Metres

5

1

Darren

Jones

Cheshire

3.74 Metres

6

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

Triple Jump Men

 

 

1

47

Jack

Pilkington

Cheshire

10.28 Metres

2

61

Daniel

Taylor-Spencer

NCA

8.40 Metres

3

30

Darren

Jones

Cheshire

6.82 Metres

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shot Putt Men

 

 

1

2

Alex

Berrow

West Midlands

11.40 Metres

2

1

Mark

Beer

Derbyshire

10.67 Metres

3

12

Paul

Corrigan

Northumbria

10.58 Metres

4

25

Matthew

Hammond

Humberside

10.46 Metres

5

41

David

Ogilvie

Police Scotland

10.25 Metres

6

19

Martin

Gardner

Cambridgeshire

   9.8 Metres

7

30

Darren

Jones

Cheshire

   7.8 Metres

8

 

 

 

 

 

Discus Men

 

 

 

 

 

 

 

 

1

25

Matthew

Hammond

Humberside

31.50 Metres

2

38

Dave

McKown

Civil Nuclear

30.39 Metres

3

1

Mark

Beer

Derbyshire

30.20 Metres

4

41

David

Ogilvie

Police Scotland

28.77 Metres

5

12

Paul

Corrigan

Northumbria

28.35 Metres

6

2

Alex

Berrow

West Midlands

28.23 Metres

7

19

Martin

Gardner

Cambridgeshire

27.15 Metres

8

30

Darren     

Jones

Cheshire

18.67 Metres

Hammer Men

 

 

1

2

Alex

Berrow

West Midlands

48.45 Metres

2

25

Matthew

Hammond

Humberside

37.12 Metres

3

41

David

Ogilvie

Police Scotland

31.97 Metres

4

13

Paul

Corrigan

Northumbria

20.89 Metres

5

30

Darren

Jones

Cheshire

19.40 Metres

6

19

Martin

Gardner

Cambridgeshire

18.35 Metres

 

 

 

 

 

 

Javelin Men

 

 

1

46

Tim

Philips

Hampshire

49.18 Metres

2

38

David

McKown

CNC

45.10 Metres

3

1

Mark

Beer

Derbyshire

40.01 Metres

4

51

Greg

Richards

West Midlands

39.18 Metres

5

39

Ian

McPhail

Merseyside

23.95 Metres

6

19

Martin

Gardener

Cambridgeshire

22.60 Metres

7

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

Womenís Results

Pos

Bib

Name

Surname

Force

Time/Score

200 metres Women

 

 

 

 

Final

 

 

 

1

43

Kirstie

Overfield

Metropolitan

26.9

2

65

Youden

Sally

Northumbria

32.0

3

35

Kate

Langtry

City of London

34.3

4

36

Laura

Lawler

Lancashire

36.6

5

50

Jacqui

Reid

Metropolitan

37.5

6

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

400 metres Women

 

 

1

43

Kirstie

Overfield

Metropolitan

60.7

2

59

Lauren

Stodart

Police Scotland

63.0

3

65

Sally

Youden

Northumbria

71.9

4

36

Laura

Lawler

Lancashire

79.6

 

 

 

 

 

 

800 metres Women

 

 

1

59

Lauren

Stoddart

Police Scotland

2.26.8

2

50

Jacqui

Reid

Metropolitan

2.57.1

3

55

Lisa

Sammons

Thames Valley

3.03.5

4

44

Natalie

Parker

West Midlands

3.59.8

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

1500 metres Women

 

 

1

18

Natalie

Farrow

Lincolnshire

4.56.0

2

24

Ali

Guihan

City of London

5.31.0

3

28

Christine

Howard

Derbyshire

5.55.7

4

50

Jacqui

Reid

Metropolitan

6.14.3

5

55

Lisa

Sammons

Thames Valley

6.39.9

6

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

5000 metres Women

 

 

1

18

Natalie

Farrow

Lincolnshire

17.31.9

2

23

Sarah

Griffiths

Cheshire

18.22.6

3

24

Ali

Guiham

City of London

19.16.7

4

28

Christine

Howard

Derbyshire

20.33.7

5

50

Jacquie

Reid

Metropolitan

22.22.7

6

16

Janine

Fallon

Lancashire

22.30.3

7

55

Lisa

Sammons

Thames Valley

24.09.9

8

35

Kate

Langtry

City of London

25.45.5

9

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

4x100m Relay Women Single Mixed team entry

 

 

1

24

Ali

Guihan

City of London

69.0

2

55

Lisa

Sammons

Thames Valley

 

3

50

Jacquie

Reid

Metropolitan

 

4

35

Kate

Langtry

City of London

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

High Jump Women

 

 

1

62

Jan

Timberlake

West Mercia

1.40 Metres

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pole Vault Women

 

 

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Long Jump Women

 

 

1

63

Jan

Timberlake

West Mercia

3.94 Metres

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Triple Jump Women

 

 

1

62

Jan

Timberlake

West Mercia

8.28 Metres

2

28

Christine

Howard

Derbyshire

5.97 Metres

3

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

Shot Putt Women

 

 

1

7

Claire

Cameron

Police Scotland

8.39 Metres

2

21

Lynsey

Glover

PSNI

8.26 Metres

3

31

Jayne

Kirkpatrick

Police Scotland

8.10 Metres

4

8

Claire

Capon

Kent

7.54 Metres

5

44

Natalie

Parker

West Midlands

5.62 Metres

6

 

 

 

 

 

Discus Women

 

 

1

31

Jayne

Kirkpatrick

Police Scotland

29.02 Metres

2

49

Shirley

Quinn

Essex

28.95 Metres

3

7

Claire

Cameron

Police Scotland

27.53 Metres

4

21

Lynsey

Glover

PSNI

23.09 Metres

5

8

Claire

Capon

Kent

19.56 Metres

6

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

Hammer Women

 

 

1

21

Lynsey

Glover

PSNI

41.86 Metres

2

8

Clare

Capon

Kent

38.03 Metres

3

49

Shirley

Quinn

Essex

28.79 Metres

4

7

Claire

Cameron

Police Scotland

22.50 Metres

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Javelin Women

 

 

1

31

Jane

Kirkpatrick

Police Scotland

26.46 Metres

2

44

Natalie

Parker

West Midlands

19.98 Metres

3

8

Clare

Capon

Kent

17.59 Metres

4

21

Lynsey

Glover

PSNI

16.69 Metres

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 




 



 


 

 

 

Top of Page  Back to PSUK Track & Field Main Page

 

 

 

 


 

Home Page

Last Update: Thursday, 20. November 2014 20:49

© 1993 www.slateman.co.uk